14. mai 2024 ECOFINi kohtumine
ECOFIN-i kohtumisel ei jõudnud ELi liikmesriigid kokkuleppele “Käibemaks digiajastul” (ViDA) ettepaneku osas. ViDA ettepanek hõlmab muudatusi käibemaksuaruandluses, platvormimajanduse ja e-kaubanduse reeglites ning olemasolevate skeemide laiendamist käibemaksukohustuste vähendamiseks. Peamiseks takistuseks sai Eesti vastuseis platvormimajanduse muudatustele.
Eesti vastuseis tulenes platvormimajanduse sambaga seotud muredest. Eesti oli vastu praegusele ettepanekule, kuna see sisaldas uusi kohustusi käibemaksu kogumisel platvormidele, mis vahendavad lühiajalise majutuse renti ja reisijate transporti.
Viimase ettepaneku kohaselt pidid platvormid alates juulist 2027 võtma käibemaksukohustuse eeldatav tarnijana (deemed supplier) teatud lühiajalise majutuse rendi (kuni 30 päeva) ja reisijateveo teenuste puhul. Liikmesriikidele antaks siiski märkimisväärne paindlikkus kohandada eeldatava tarnija režiimi vastavalt nende turutingimustele nendes sektorites.
Eesti rahandusminister tõi uue eeldatava tarnija režiimi kohta välja kolm peamist muret:
- Uued reeglid kaldusid kõrvale üldisest käibemaksu põhimõttest, mis võimaldab tarnijal maha arvata käibemaksu, kui osutatud teenus on käibemaksuga maksustatav. Eeldatava tarnija režiimi kohaselt rakendaksid platvormid käibemaksu mittemaksukohustuslaste osutatud teenustele, kes ei saa käibemaksu maha arvata.
- Uute reeglite rakendamine tooks eeldatavalt kaasa täiendavaid kulusid väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele (VKEdele) ja tarbijatele.
- Režiim looks uue konkurentsimoonutuse platvormide kaudu teenuseid pakkuvate ja iseseisvalt tegutsevate teenusepakkujate vahel.
Eesti tegi ettepaneku muuta uued eeldatava tarnija reeglid vabatahtlikuks (opt-in), võimaldades liikmesriikidel valida, kas nad soovivad neid oma riiklikus käibemaksuseaduses rakendada. Kuid seda ettepanekut assambleel ei toetatud.
Belgia eesistujariik naaseb läbirääkimistelaua taha, et leida kompromiss enne oma eesistumisperioodi lõppu 30. juunil 2024. Uue võimaliku kokkuleppe poole püütakse jõuda järgmise ECOFIN-i kohtumise ajal, mis on kavandatud 21. juunile 2024.
13. mai 2024 enne ECOFINi kohtumist
Euroopa Liidu liikmesriigid püüavad jõuda kokkuleppele ViDA paketi osas, mis on arutelul ECOFINi kohtumisel 14. mail. ViDA paketis käsitletakse mitmeid olulisi teemasid, sealhulgas e-arvelduse ja digitaalse aruandluse nõuete ühtlustamist, käibemaksureeglite ajakohastamist platvormimajanduse jaoks ning kogu ELi hõlmava ühtse käibemaksu registreerimissüsteemi loomist.
Praegu kaalutakse uut kompromissettepanekut, mis võib lükata e-arvelduse nõuete rakendamise edasi 2030. aasta juulini. See pikendusaeg on mõeldud selleks, et ettevõtetel oleks piisavalt aega uute nõuetega kohanemiseks. Liikmesriikidele antakse paindlikkus rakendada meetmeid elektrooniliste arvete standardite järgimise tagamiseks, arvestades nende spetsiifilisi tingimusi ja vajadusi.
Arutelu all on ka kokkuvõtvate arvete taaskehtestamise võimalus, mis võiks muuta arveldusprotsessi ettevõtete jaoks lihtsamaks ja tõhusamaks.
Eesti on väljendanud muret platvormide jaoks kehtiva kaudse tarnija (inglise keeles deemed supplier) režiimi osas. Selle küsimuse lahendamiseks on vaja täiendavaid arutelusid, et leida kõigile liikmesriikidele sobiv lahendus.
Samuti on tehtud ettepanek pikendada arvete väljastamise tähtaega kümnele päevale, võrreldes komisjoni algselt kavandatud kahepäevase tähtajaga. See muudatus püüab leida tasakaalu õigeaegse arveldamise ja ettevõtete praktiliste vajaduste vahel.
Kokkuvõttes on ViDA paketi läbirääkimised ja arutelud olulised ELi käibemaksureeglite ühtlustamiseks ja digiteerimise edendamiseks. Liikmesriigid töötavad selle nimel, et leida nendes tähtsates küsimustes konsensus, mis hõlbustaks sujuvamaid ja tõhusamaid piiriüleseid tehinguid liidus.