Eestis on ettevalmistamisel mitmeid olulisi maksuseaduste muudatusi, mis mõjutavad nii füüsilisi isikuid kui ka ettevõtteid. Alljärgnevalt on esitatud kokkuvõte olulisematest muudatustest ja edasilükkamistest.
1. Ühtse tulumaksuvaba miinimumi kehtestamise edasilükkamine
Ühtse 700-eurose tulumaksuvaba miinimumi kehtestamine, millega kaotatakse praegune „maksuküür“, lükatakse edasi aastasse 2026. See tähendab, et seni jääb kehtima astmeline maksuvaba tulu, mis sõltub isiku sissetuleku suurusest.
2. 14% soodusmäära kaotamine ja dividendi tulumaksu muudatus
Alates 1. jaanuarist 2025 kaotatakse ettevõtetele kehtinud soodusmäär 14% regulaarselt jaotatavale kasumile. Selle muudatusega kaob ka füüsiliste isikute dividenditulu kinnipeetav 7%-line tulumaks. See muudatus mõjutab ettevõtteid, kes jagavad regulaarselt kasumit, ning füüsilisi isikuid, kes saavad dividende.
3. Krediidiasutuste avansiliste maksete määra tõstmine
Krediidiasutuste avansiliste maksete maksumäär tõuseb 2025. aasta algusest 14%-lt 18%-le. See on suunatud eelkõige finantssektorile ja mõjutab pankade maksukohustusi.
4. Välislähetuse päevaraha maksuvaba piirmäära tõstmine
Välislähetuste maksuvaba päevaraha piirmäärad tõusevad märgatavalt. Praegune piirmäär 50 eurot esimese 15 päeva kohta ja 32 eurot järgneva aja kohta tõuseb vastavalt 75 ja 40 eurole. See muudatus toob kaasa leevendust tööandjatele, kes saadavad töötajaid välislähetustesse.
5. Isikliku sõiduauto hüvitise maksuvaba piirmäära muutus
Hüvitis seoses isikliku sõiduauto kasutamisega tööülesannete täitmisel tõuseb samuti. Kui seni oli maksuvaba piirmäär 0,30 eurot kilomeetri kohta (kuid mitte rohkem kui 335 eurot kuus), siis eelnõu kohaselt tõuseb see 0,50 euroni kilomeetri kohta ning mitte rohkem kui 550 eurot kuus.
6. Laevapere ja lennumeeskonna toitlustamise piirmäära tõstmine
Laevapere liikmetele ja tsiviilõhusõiduki meeskonnaliikmetele antava toitlustamise maksuvaba piirmäär tõuseb 10 eurolt 20 eurole päevas. See muudatus toob kaasa maksukoormuse vähenemise nendele tööandjatele, kes pakuvad töötajatele reisi ajal toitlustamist.
7. Tööohutuse ja tervisega seotud kulude maksuvabastus
Riskianalüüsi või töötervishoiuarsti ettekirjutuse tingimuse kaotamine toob ettevõtetele suurema paindlikkuse. See muudatus võimaldab tööohutuse ja tervishoiu kulutusi käsitleda ettevõtlusega seotud kuludena ilma spetsiifilise dokumentatsioonita.
8. Tervisekulude maksuvaba piirmäära muutus
Tervisekulude maksuvaba piirmäär viidi kvartaalsest arvestusest aastasele – see on nüüd 400 eurot aastas. Lisaks lisatakse tervisekulude maksuvaba loetellu ka massaaž ja teised tervishoiuteenused, mida osutavad kutselised spetsialistid.
9. Töötaja majutuskulude maksuvaba piirmäära tõstmine
Töötajate majutuskulude maksuvaba piirmäär tõuseb Tallinnas ja Tartus 200 eurolt 500 euroni kuus ning mujal Eestis 100 eurolt 250 euroni kuus. See muudatus aitab tööandjatel katta töötajate elamiskulusid, eriti kõrge elukallidusega piirkondades.
10. Reklaamtoodete ja -teenuste maksuvabastus
Reklaamtoodete ja -teenuste maksuvabastuse piirmäär tõstetakse 10 eurolt 21 euroni. See muudatus puudutab ettevõtteid, kes pakuvad klientidele ja koostööpartneritele reklaamkingitusi.
11. Külaliste ja koostööpartnerite kulutuste maksuvaba piirmäära tõstmine
Ettevõtete külaliste või koostööpartnerite toitlustamise, majutamise, transpordi või meelelahutusega seotud kulutuste maksuvaba piirmäär tõuseb 32 eurolt 50 eurole.
12. Kingituste piirmäärade tõstmine noorte üritustel
Tulumaksusoodustusega ühingute poolt noortele kingitavate meenetega seotud maksuvaba piirmäär tõstetakse. Kui seni oli piirmäär 32 eurot osaleja kohta, siis nüüd tõuseb see 85 euroni. See muudatus soodustab noorteürituste ja spordivõistluste toetust.
Need muudatused toovad kaasa mitmeid positiivseid ja negatiivseid mõjusid nii ettevõtetele kui ka füüsilistele isikutele, andes maksukoormusele paindlikkust, kuid samas ka tõstes teatud maksustamistasemeid.