Euroopa Liidu väikeettevõtjate jaoks on uued muudatused käibemaksuseaduses ja maksukorralduse seaduses tervitatavad sammud halduskoormuse vähendamise suunas. Eelnõu eesmärk on muuta väikeettevõtjate tegutsemine teistes liikmesriikides lihtsamaks, võrdsustades asukohta omavate ja mitteomavate ettevõtjate käibemaksukohustusi.
Senine kord kehtestab käibemaksukohustuse piirmäära üksnes liikmesriigis asukohta omavatele ettevõtjatele, nagu Eestis, kus see määr on 40 000 eurot. Välisriigi ettevõtjatel tuleb end registreerida maksukohustuslasena alates maksustatava käibe tekkimise päevast, ilma piirmäära arvestamata.
Uute muudatuste raames kehtestatakse kord, mis võimaldab välisriigi ettevõtjatel tegutseda teistes liikmesriikides ilma ennast seal maksukohustuslasena registreerimata, seniste asukohta omavate ettevõtjatega võrdsetel tingimustel. See vähendab oluliselt halduskoormust piiriüleselt tegutsevate väikeettevõtjate jaoks.
Ettevõtjal on õigus väikeettevõtete erikorda rakendada teises liikmesriigis tekkiva käibe osas, kui tema kalendriaasta käive ühenduses ei ületa 100 000 eurot ja ka teises liikmesriigis tekkiv käive ei ületa selles teises liikmesriigis maksukohustuslasena registreerimise piirmäära.
Muudatuse mõju käibemaksulaekumisele on minimaalne, kuid see tõhusalt vähendab bürokraatiat. Lisaks ühendatakse kahe eraldiseisva maksudeklaratsiooni, käibedeklaratsiooni ja ühendusesisese käibe aruande, andmed üheks deklaratsiooniks, vähendades nii maksukohustuslaste kui ka maksuhalduri halduskoormust.
Lisaks käibemaksuga seotud muudatustele kavatsetakse muuta ka põhivara sisendkäibemaksu korrigeerimise korda. Uus süsteem võimaldab tegeliku kasutamise erinevuse korral sisendkäibemaksu ümberarvestamist vastavalt esialgsele kasutuselevõtule.
Need muudatused mitte ainult ei lihtsusta väikeettevõtjate tegevust Euroopa Liidus, vaid ka tõhustavad maksuhalduri tööd ning vähendavad motivatsiooni teha näilikke toiminguid. Maksuhalduri pädevust laiendatakse ka väikeettevõtete erikorra rakendajate järelevalve osas ning täiendatakse maksukohustuslaste registrit vastavate andmetega.
Kokkuvõttes võib öelda, et need muudatused loovad soodsama keskkonna väikeettevõtjatele Euroopa Liidus, vähendades bürokraatiat ja suurendades tõhusust.