Julgeolekumaksu mõju füüsilistele isikutele

Two Gray Bullet Security Cameras

Füüsiliste isikute tulude maksustamine on üldjoontes Eestis lihtsasti arusaadav ja põhineb vähestel eranditel. Kuna uue julgeolekumaksuga sisuliselt luuakse paralleelsüsteem täna kehtivale tulumaksuseadusele, siis oleks otstarbekas võtta teadmiseks, mida järgnevad aastad meile tuua võivad. Julgeolekumaksu reguleerivad sätted viitavad suuresti tulumaksuseadusele (TuMS), mis hõlmab maksubaasi ja maksu kinnipidamise reegleid.

Residendist füüsilise isiku tulud

Eelnõu kohaselt maksustatakse julgeolekumaksuga residendist füüsilise isiku tulu, mida määratletakse vastavalt TuMS §-de 12–22 alusel. See tähendab, et julgeolekumaksu alla kuuluvad palgatulu, ettevõtlustulu, vara müügitulu, renditulu, intressid, dividendid, pensionid ja muud sarnased tululiigid. TuMS § 6 kohaselt maksustatakse residendist füüsilise isiku tulu nii Eestis kui ka välisriigis saadud tuludelt.

Julgeolekumaksu kohustuse arvutamisel ei saa kasutada järgmiseid TuMSis ette nähtud soodustusi:

– füüsilise isiku õigus arvata talle kuuluvalt kinnisasjalt raiutud metsamaterjali ja seal kasvava metsa raieõiguse võõrandamisest saadud tulust ning Natura 2000 erametsamaa toetusest aastas täiendavalt maha kuni 5000 eurot;

– füüsilise isiku õigus arvata üüritulust 20% maha üürimisega seotud kulude katteks.

Laiapõhjalisuse kaalutlusel maksustatakse julgeolekumaksuga ka teatud tingimustele vastavad kohustusliku ja vabatahtliku pensionisamba väljamaksed.

Julgeolekumaksuga maksustatakse ka Eesti residendi välisriigis saadud tulu, mis on tulumaksust vabastatud topeltmaksustamise vältimise eesmärgil (nn vabastusmeetodit kasutades) nagu välisriigis töötamise eest saadud tulu, mis on eelnvalt juba maksustatud ja samuti maksustatakse välisriigist saadud dividendid. Kui dividendide puhul on dividendide maksustamine Eestis rohkem loogiline, siis välisriigis teenitud töötasu Eestis maksustamine tundub väga läbimõtlematu. Meil on Eestis tuhandeid pendeltöötajaid, kelle Eestis (ja eriti Eesti maksuresidendina) hoidmine peaks olema üks riigi põhiprioriteete. Nüüd aga antakse neile üks lisapõhjus ennast ikkagi lõplikult Soome või Rootsi maksuresidentideks registreerida (töötasult maksud on juba nagunii seal makstud). Kindlasti on see kaalumise koht, kas ja kuidas me peaksime pendeltöötajaid maksustama, aga kui töötasult on juba maksud välisriigis ära makstud ja inimesed käivad Eestis ainult puhkamas, siis ei peaks me alustame nende inimeste tõrjumist (eriti kui neil on lihtne muuta oma residentsust).

Samas on ka eelnõusse vähemalt praegusel hetkel sisse kirjutatud erand investeerimiskontode kohta ja täna vähemalt kontole laekuvaid dividende ja intresse eraldi ei maksustata, küll rakendub 2% julgeolekumaks investeerimiskonto väljakannetele, mis ületavad sissemakstud summat. Kui investeerimiskontot ei ole veel tehtud, kuid intressid või dividendid laekuvad otse eraisikule, siis tuleks kindlasti mõelda vastava konto tegemisele. Kas investeerimiskonto erand ka lõplikult paika jääb, seda näitab ainult aeg.

Julgeolekumaksu arvutamine

Huvitaval kombel ei ole rahandusministeerium seaduseelnõud ette valmistades arvestanud uue 700 euros suuruse tulumaksuvabastusega näidete puhul, seega esitan näite nii nagu eelnõus see on tehtud.

Näide 1000 eurose brutotulu maksustamise kohta 2026. aastal:

  • Tulumaksu arvutamine: 1000 – 654 (maksuvaba tulu) – 16 (töötuskindlustus) – 20 (pensionisammas) = 310. Maksustatav tulu on 310 eurot, millelt arvestatakse 22% tulumaksu, mis teeb 68,2 eurot.
  • Julgeolekumaksu arvutamine: 1000 x 0,02 = 20 eurot.

Maksu kinnipidamise kord

Julgeolekumaksu kinnipidamine toimub paralleelselt tulumaksuga. Maksu kinnipidajaks on Eestis tegutsev juriidiline isik või ettevõtja, kes teeb väljamakseid. Kinnipeetud maks tuleb kanda Maksu- ja Tolliametile hiljemalt väljamakse tegemise kuu 10. kuupäevaks.

Kokkuvõttes on julgeolekumaksu eesmärk olla laiapõhjaline ja „tähtajaline“ maks, mis hõlmab suures osas samu tululiike, mida juba maksustatakse tulumaksuga. Sisuliselt saame öelda, et tegemist on lihtsalt täiendava tulumaksukohustusega, aga karmim. Erandite puudumine ja esimesest eurost maksustamine hakkab kindlasti meile tulevikus palju vaidlusi tekitama.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Scroll to Top