Piiriüleste investeeringute puhul võtavad paljud liikmesriigid dividendidelt ja intressidelt välismaal elavatelt investoritelt kinnipeetavat maksu (Eestis mängib rolli ainult intresside puhul). Investorid peavad samade tulude eest maksma tulumaksu ka oma elukohariigis ja sageli peavad nad taotlema tagasimakset ülemakstud maksude eest. Praegused tagasimaksete menetlused on sageli pikad, kulukad ja tülikad, põhjustades investoritele frustratsiooni ja heidutades piiriülest investeerimist Euroopa Liidus. Lisaks on maksuskeemid nagu Cum/Ex ja Cum/Cum näidanud, et selliseid tagasimaksemenetlusi saab kuritarvitada. Näiteks hinnatakse, et need pettused põhjustasid aastatel 2000–2020 teatud liikmesriikides kokku 150 miljardi euro suuruseid kahjusid. FASTER algatus püüab lahendada kõiki neid probleeme.
Nõukogu direktiiv sisaldab mitmeid olulisi meetmeid:
- Ühtne EL-i digitaalne maksuresidentsuse tõend muudab kinnipeetava maksu vabastuse menetlused kiiremaks, tõhusamaks ja üldiselt lihtsamaks. Näiteks vajavad investorid, kellel on mitmekesine portfell üle kogu EL-i, vaid üht digitaalset maksuresidentsuse tõendit, et taotleda tagasimakseid kõikides liikmesriikides. Praegu tuginevad enamus liikmesriike veel paberipõhistele menetlustele.
- Kaks kiirmenetlust, mis täiendavad olemasolevat standardset tagasimakset: „vabastus allikast“ ja „kiire tagasimakse“ süsteem. Need muudavad vabastusprotsessi kiiremaks, lihtsamaks ja ühtlustatumaks kogu EL-is. Liikmesriigid saavad valida, millist süsteemi kasutada. „Vabastus allikast“ protseduuri puhul rakendatakse madalam maksumäär otse dividendide või intresside maksmise ajal. „Kiire tagasimakse“ protseduuri puhul rakendatakse kinnipeetavad maksud, kuid üle makstud maksude tagasimaksed peavad olema tehtud 60 päeva jooksul pärast tagasimakse taotlust. Need standardiseeritud menetlused säästavad investoritele hinnanguliselt 5,17 miljardit eurot aastas.
- Sertifitseeritud finantsvahendajate riiklike registrite ja EL-i sertifitseeritud finantsvahendajate portaali loomine: Portaali kaudu saab esitada finantsvahendajate registreerimistaotlusi ja avalikkus saab infot selle kohta, millised finantsvahendajad on sertifitseeritud millistes liikmesriikides. EL-i investeerivad maksumaksjad saavad kiirematest kinnipeetava maksu menetlustest kasu ning väldivad dividendide või intresside topeltmaksustamist.
- Standardiseeritud aruandlusnõuded annavad riiklikele maksuametitele vajaliku teabe, et kontrollida maksumaksjate õigust madalamale maksumäärale ja tuvastada võimalikku kuritarvitust. Sertifitseeritud finantsvahendajad (nt pangad) peavad esitama andmeid dividendide või intresside maksmise kohta asjakohastele maksuametnikele, et viimased saaksid jälgida makseid ettevõttelt, kes maksab dividende, kuni lõpliku investorini.
Pärast Euroopa Parlamendiga konsulteerimist on EL-i rahandusministritel kavas ettepanek vastu võtta juba 2025. aasta alguses, mille järel algab rakendustöö.
Rohkem infot Euroopa Komisjoni kodulehelt: https://rb.gy/rf645t